V sobotu 13.4.2024 proběhla tradiční jarní brigáda na bojišti náchodském, kterou pořádá SPVH Náchod-6.prapor polních myslivců a členové Komitétu 1866 Bylo upraveno okolí pomníku Na 32 nad náchodskou Rybárnou dále v okolí pomníku 101 a 103 v okolí šonovské hájovny Ale hlavní úsilí brigádníků bylo vrženo na očištění pískovcovích podstavců a natření typových křížů Na 71,73,74,75,88,89,90,91,92,93,94,95,96,98,99,102 jež značí hromadné hroby padlých z bitvy u Náchoda z 27.června 1866 Brigády se zúčastnili Jan Čížek,Martin Štěpař,Kamila Metelková,Šimon Ptáček,Jaroslav Tvarůžek,Aleš Slezák,Markéta Čáslavská,Kuba Komárek,Tylš Petr
1866-brigáda na Náchodsku 13.4.2024 – daviduskoral – album na Rajčeti (idnes.cz)
¨
V sobotu 6. dubna se uskutečnila brigáda na bojišti u Hradce Králové, které se zúčastnili: B. Karešová, J. Kozák, J. Musílek, M. Musílek, I. Stolín a J. Vilím. Od truhláře pana Budaye jsme převezli do skladu OÚ Máslojedy 5 kusů pavéz o které si mohou zájemci zažádat M. Baruse. Byly naloženy dva kusy stojanů a vyměněny ve Vlkově, č. 35/III. – U Vachkova mostku a ve Smiřicích u zámku, č. 36/IV. Poté jsme přejeli k obelisku ev.č. 3 rakouského 40. IR. v Hořiněveské bažantnici. Tam jsme se věnovali jak šetrnému očištění památky od mechů tak zejména vyřezání náletových dřevin v širším okolí pomníku a posekání nižší vegetace s následným úklidem. Nakonec byl srovnán a přizvednut šachetní kříž ev.č. 325 u silnice na Benátky.
https://www.rajce.idnes.cz/daviduskoral/album/1866-hradecke-bojiste-2024
Sobotu 6. 4. využili P. Grulichová a J. Hanuš k jarní úpravě některých vojenských hrobů na Olšanských hřbitovech. Brigáda se zaměřila především na boj s prachem, loňským suchým listím, bujně vyrážejícími kopřivami a především s věčně rostoucím břečťanem. Tentokrát se věnovali hrobům setníka Ignaze Waagnera, plukovníka Heina von Heimsberga, ministerského rady a dlouhodobého technického ředitele Komitétu pro ochranu památek na bojišti u Hradce Králové z roku 1866 V. Dokoupila, setníka Antona Oberbachera, setníka Emenuela Ungera, vrchního zvěrolékaře Wenzela Exnera a setníka J. N. Steinského. Díky této brigádě, by tyto hroby měly být nějaký čas opět v pořádku.
Dne 5.4. 2024 pánové M. Suchý a R. Balcárek navštívili areál bývalých strojíren ZVÚ, kde stojí poničený pomník ev. č 264 na nedůstojném a nepřístupném místě. Po náročných procesech se pomník předá do majetku města a přemístí na důstojnější místo.
1866 přemístění pomníku v Hradci Králové – daviduskoral – album na Rajčeti (idnes.cz)
Dne 3.3. 2024 se konala jedná s plánovaných brigád. M. Suchý, R. Balcárek a M. Deml očistili a omyli pomník ev. č. 192 v severovýchodní části Svíbu. Před tím R. Balcárek ve dnech 31.3. a 1.4. vysekal kolem pomníku bujný náletový porost.
Na Velký pátek 29. 3. 2024 se konala brigáda zaměřená na jarní úklid pomníků a jejich okolí.
Začalo se v Českém ráji na Žďáru u pomníku ev. č. 3, který byl očištěn, byl drobně ostříhán okolní živý plot a také byl odstraněn humus ze spáry mezi deskou a vlastním pomníkem. Následoval přesun ke Kosti, kde bylo vyčištěno okolí pomníků ev. č. 1 a 2 tak, aby byly více vidět ze silnice a malého parkoviště před nimi. Většinou již suché větve na přístupové cestě a také přímo v okolí pomníků byly ořezány, aby neohrožovaly pomníky ani jejich návštěvníky. Pomníky byly také očištěny a jejich okolí včetně cesty uhrabáno. Na hřbitově v Sobotce byly očištěny od mechu pomníky ev. č. 120 – 122, bylo také uhrabáno jejich okolí. Zdejším pomníkům je jinak věnována nebývalá a záslužná péče neznámou obyvatelkou Sobotky (viz květiny a svíčky na fotkách).
Krátkou odbočkou z cesty k dalšímu pomníku byla zastávka v obci Příchvoj, kde s majitelem zdejšího Muzea vzduchovek došlo k výměně propagačních materiálů, letáčků Naučné stezky Bitvy u Jičína za letáčky tohoto muzea.
V Ohařicích u pomníku ev. č. 41 byla ořezána túje okolo pomníku a jeho okolí bylo uklizeno. V Dolním Lochově byl pomník ev. č. 39 vytržen z lůna přírody. Okolí pomníků ev. č. 37 a 38 na Horním Lochově bylo spolu se stojanem naučné stezky č. 6 uhrabáno a uklizeno. Byly také odstraněny větve bránící v pohledu na tyto památky a stojan. Obdobně bylo uklizeno také okolí stojanu č. 5 Nad Ohavčí. U pomníku ev. č. 42 v Ohavči byly odstraněny suché části okrasné rostliny, okolí bylo uhrabáno a byl odstraněn mech ze zídky u pomníku. Poslední zastávkou byl hřbitov v Libuni, kde byly očištěny pomníky ev. č. 29 a 30 a jejich okolí.
Brigády se za krásného jarního počasí účastnil Jiří Třešňák.
https://www.rajce.idnes.cz/daviduskoral/album/1866-jicinsko
V sobotu 23. března 2024 se ve Všestarech v hostinci Naše hospoda konala již 52. valná hromada Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, které se účastnilo 54 členů našeho spolu a 5 hostů.
Součástí byla i přednáška, v rámci které antropoložka Marcela Horáková seznámila přítomné se stopami, které zanechávají na kosterních ostatcích nemoci, zátěž specifickými pracovními činnostmi, úrazy a také válečná zranění. Svůj výklad doplnila bohatým obrazovým doprovodem a také ukázkami stop na kostech.
Ve 14.30 hod. se účastníci přesunuli do Nedělišť, kde se od 15.00 hod. konal pietní akt u tří opravených pomníků z války roku 1866 (ev. č. 37, 38 a 39) u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Moderátor J. Synek přivítal přítomné a seznámil je s osudy rakouských důstojníků, jejichž hroby pomníky označují, s opravou těchto náhrobků financovanou z dotace Ministerstva obrany ČR a z prostředků obce Neděliště a Komitétu 1866 a poděkoval všem, kdo se na ní podíleli. Starosta obce Luboš Podlipný krátce přivítal přítomné a zmínil osudy obce v bitvě u Hradce Králové. Na závěr vystoupil předseda spolku M. Suchý s projevem, ve kterém připomněl tradice péče o památky z prusko-rakouské války a nezbytnost v této činnosti nadále pokračovat. Farář nechanické farnosti Marián Benko ve spolupráci s P. Megelou požehnal opravené náhrobky a pronesl modlitbu za zemřelé ve válečném konfliktu roku 1866. Pietní akt byl zakončen položením věnce se spolkovými stuhami a poté si účastníci mohli prohlédnout interiér nedělišťského kostela.
JIŽ DRUHÝ DEN PO ZASEDÁNÍ VALNÉ HROMADY KOMITÉTU 1866 V NEDĚLI DNE 24.3. 2023 SE PÁNOVÉ M. SUCHÝ, R. BALCÁREK, PETR DOHNAL, ALEX PALEČEK, LUKÁŠ MUŽÍK, PETR ŠILHÁN, KAREL VAŇURA A DAVID PRAŽENICA SEŠLI NA BOJIŠTI U HRADCE KRÁLOVÉ. KŘOVINOŘEZY A MOTOROVÝMI PILAMI VYČISTILI PROSTOR OSSARIA, BATERIE MRTVÝCH A KHUNOVI BATERIE. ODSTRANĚNÝ POROST ODVEZLI NA SKLÁDKU NA CHLUMU.
1866- brigáda Chlum 24.3.2024 – daviduskoral – album na Rajčeti (idnes.cz)
V sobotu 16. 3. 2024 se za hojné účasti členů Komitétu 1866 a také dalších zájemců o péči o památky z roku 1866 na bojišti u Jičína uskutečnila první brigáda roku 1866. Brigáda byla zaměřena na jarní úklid vojenského hřbitova v Kbelnici. I přes ne zcela příznivé počasí s občasnými dešťovými přeháňkami byl díky velkému úsilí všech zúčastněných uhrabán celý areál hřbitova a očištěny pomníky. Kamenné základy laviček umístěných v areálu byly vykopány a nově výše osazeny, tak aby je bylo možné návštěvníky hřbitova skutečně využívat. Došlo také k odstranění přerostlých a rozlámaných tújí zakrývajících čelní stěnu budovy kaple. V průběhu brigády byla starostou obce Kbelnice panem Filipem Smolíkem zpřístupněna účastníkům kaple s ossariem.
Na závěr byly v upomínku padlých zapáleny svíčky.
Brigády se účastnili členové Komitétu 1866 Jiří Třešňák, Milan Trakal, Martin Drapák, Pavel Skalský, Jiří Náhlovský, Petr Megela, Petr Novák a Soňa Jeřábková a také Věra Hladíková a Libor Kopřiva.
https://www.rajce.idnes.cz/daviduskoral/album/1866-brigada-v-ossariu-u-jicina